Данас, 2. августа 2024. године, у Чачку је постављен камен темељац за нову зграду НТП-а, на локацији некадашње фабрике „Цер“, која ће се простирати на 13.000 метара квадратних. Овом свечаном догађају присуствовали су премијер Србије Милош Вучевић, председница Народне скупштине Ана Брнабић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, министар за јавна улагања Дарко Глишић, директор ЕБРД-а за Западни Балкан Матео Коланђели, градоначелник Чачка Милун Тодоровић и директор НТП Чачак Мирко Пешић.
Научно технолошки парк Чачак је регионални центар иновација, са око 40 компанија чланица, у којима је запослено више од 140 појединаца из целог региона. До сада су у оквиру НТП-а регистроване 42 иновације, организовано више од 470 догађаја, а захваљујући подршци Владе Републике Србије почиње друга фаза изградње новог пројекта НТП-а.
Премијер Вучевић је поручио да ће млади, образовани и способни људи, кроз овакве пројекте, остајати у родном граду и да ће се на овај начин развијати унутрашњост Србије.
-Посебно бих нагласио да је постојећа зграда НТП Чачак настала на рушевинама некадашње фабрике „Цер“, која је потпуно уништена током НАТО бомбардовања, а била је гигант у Чачку. Сада, на истом месту, настаје нова позитивна и напредна прича. У новој згради ћемо омогућити да у Чачку ради још 50 до 60 компанија и око 500 људи, што ће допринети, не само убрзаном развоју Чачка, већ и целог Моравичког округа и Србије – поручио је премијер Вучевић.
Градоначелник Чачка Милун Тодоровић захвалио је премијеру Вучевићу и целом тиму Владе Србије на подршци, али и председници Скупштине Србије Ани Брнабић, која је започела улагање у научно-технолошке иновације.
-Иако ово називамо другом, ја називам трећом фазом развоја, јер прва је изградња Стартап центра у самом центру Чачка, а затим следи изградња зграде НТП-а на овом простору, што је постигнуто захваљујући великој подршци Владе Србије, која је препознала значај научно-технолошких иновација. Укључили су се наши привредници, наше институције-Институт за воћарство, Факултет техничких наука, Агрономски факултет, удружења привредника „Унија 2000.“ и „Градац 97“ ... Заправо је синергија привреде и научних установа дала овај резултат. Укупно 500 људи овде ће добити посао, то је оно за шта се боримо, и председник Републике и председник Владе, као и комплетна Влада и сви ми на локалу из различитих делокруга, да млади људи остају овде и да оснивају своје породице – рекао је градоначелник Тодоровић.
Нова зграда Научно-технолошког парка је највећа грин филд инвестиција до сада, карактерисаће је савремена изградња, соларна електрана и креативан и функционалан пословни простор, истакао је директор НТП Чачак Мирко Пешић.
Пројекат изградње нове зграде Научно-технолошког парка у Чачку финансијски је подржала и Европска банка, вредност инсвестиције је око 20 милиона евра, а планирано је да зграда буде завршена у јануару 2026. године.