Пожар на регионалној депонији Дубоко у мају ове године, проузроковао је многе проблеме локалним самоуправама које припадају овом систему, при чему је град Чачак са највећом територијом, тако да Чачани генеришу и највећу количину отпада. На дневном нивоу то је између 100 и 140 тона и због проблема са одлагањем дошло је и до нагомилавања отпада на Трансфер станици, због чега неколико дана уназад грађани који живе у том крају, блокирају пут.
Градско руководство, на челу са градоначелником Милуном Тодоровићем и у сарадњи са ЈКП „Комуналац“, од настанка проблема интензивно ради на његовом решавању. То су била прелазна и брза решења, како би се град растеретио од отпада, који је на почетку одвожен у Краљево, затим у Кнић, Крагујевац, а тренутно се одвози у Јагодину. Међутим, ове депоније често нису имале довољно капацитета да приме потребну количину отпада, због чега је дошло до његовог нагомилавања на Трансфер станици.
Грађани који живе у непосредној близини су незадовољни, што апсолутно наилази на разумевање код локалне самоуправе, јер је ситуација тешка и за једне и за друге.
Иако су представници локалне самоуправе редовно имали састанке са овим грађанима, динамика некада није текла како је било предвиђено, баш због недовољног капацитета за одлагање у градовима са којима се сарађивало.
Представници локалног руководства су јуче посетили незадовољне грађане на блокадама и са њима постигли договор, према ком ће се отпад са Трансфер станице уклонити за месец дана.
Тамо је сада тренутно 6.290 тона мешаног отпада, од 3. маја до данас је са Трансфер станице одвежено око 8.400 тона. Уз велике напоре и преговоре са представницима градова и општина, који су Чачку изашли у сусрет, динамика одвожења отпада од данас је да ће ЈП „Дубоко“ са два камиона одвозити 40 тона смећа, ЈКП „Комуналац“ са два камиона у четири туре 80 тона, фирма „Водопан“ Вранићи три пута дневно по 15 тона (45 тона укупно), а у Поповац ће се одвозити око 13 тона суве фракције на дневном нивоу. Према усменом договору у току је уговарање са депонијом у Лапову, чиме се добија још једна локација за одлагање, где би могло да се депонује 100 тона отпада дневно, а са својим возилима они би могли да превозе 40 тона дневно, док ће за преосталих 60 тона „ЈКП „Комуналац“ ангажовати подизвођаче. Ове количине су на дневном нивоу око 300 тона и овом динамиком отпад би са Трансфер станице требало да буде уклоњен за месец дана.
Градска власт санирала је дивљу депонију у Прелићима која је ту постојала преко 50 година, те можда од тога и страх код грађана да ће се овај простор поново претворити у дивљу депонију, међутим представници локалне самоуправе уверавају да се то никако неће десити, већ ће се након улагања од 197 милиона динара у рекултивисање, само наставити са улагањем у што здравију средину и наравно, трудити да се проблеми, који нису настали кривицом градске власти, решавају што боље.
У овим околностима решења која су понуђена до сада су једино могућа и представници власти замолили су мештане Прелића за стрпљење. Ови грађани биће ослобођени плаћања комуналних услуга од маја па до краја текуће године. Према договору представника Града и грађана који су били на блокадама, у наредним данима они ће пропратити како иде динамика одвожења отпада са Tрансфер станице како би сви били уверени да је план испоштован.