Град Чачак први пут посетио је амбасадор Европске уније у Србији Емануеле Жиофре и амбасадорка Шведске Аника Бен Давид, које је у свом кабинету угостио градоначелник Чачка Милун Тодоровић са сарадницима. Након састанка, Тодоровић је истакао да је тема разговора била дугогодишња сарадња Града Чачка и Европске Уније, као и панови за будуће пројекте.

Градоначелник Чачка је захвалио амбасадорима на посети, подсетивши да су Европска унија и Влада Шведске у протеклом периоду уложиле пет милиона евра бесповратих средстава у Чачак и то у различитим областима, од социјалног становања, подршке рањивим групама, као и припреми планске документације и реализације пројеката у области заштити животне средине. Он је подсетио на неке од најзначајнијих:

- Сарађујемо са шведском развојном агенцијом „СИДА“, која је у наш град до сада уложила два милиона евра. Поменуо бих веома значајан пројекат „Не остављајући никога иза себе“, који је финансирам средствима ЕУ и у наредних 30 дана поделићемо кључеве за станове за још 12 особа из категорије оних које су изашле из хранитељских породица, за жене жртве насиља, као и припаднике мањинских група.

Такође, у оквиру социјалног становања, добили смо још 1.400.000 евра за изградњу зграде на Љубић кеју, за прогнане и расељене особе из Хрватске и БиХ, у коју ћемо за нешто више од месец дана уселитии 25 породица - рекао је први човек Чачка.

Он је нагласио и велики значај донација за здравију животну средину, истичући да је финансирана израда пројектне документације за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода, а како је нагласио, нада се ће уз помоћ Владе РС, ЕУ и Владе Републике Шведске ускоро почети и изградња постројења, која ће коштати 36 милиона евра.

Амбасадор Емануеле Жиофре рекао је да Чачак има дугу историју сарадње са Европском унијом.

- Заиста смо посвећени развоју вашег града, заједнички радимо како бисмо припремили Србију за чланство у ЕУ - рекао је амбасадор Европске уније у Србији.

Шведска, као водећи билатерални донатор Србије у области заштите животне средине, је током дугодишње сарадње са Градом Чачком радила на припреми пројекта за постројење за прераду отпадних вода, подсетила је амбасадорка Шведске Аника Бен Давид.

- Чачак је такође међу 17 локалних самоуправа у Србији које су укључене у велики пројекат "Одвајамо", који је усмерен на изградњу инфраструктуре и подизање свести грађана о значају рециклирања - истакла је амбасадорка Шведске Аника Бен Давид. Како је додала, у Шведској само један одсто отпада завршава на депонијама, док се 98, 99 одсто рециклира, а тај циљ, навела је, може да се оствари и у Србији.

ПОСЕТА „ЛИТОПАПИРУ“, „МОРАВСКОМ МАРКЕТУ“ И НТП-У

Након састанка у Градској управи, амбасадор ЕУ Емануеле Жиофре, амбасадорка Шведске Аника Бен Давид и градоначелник Тодоровић, посетили су предузеће „Литопапир“, у којем од 2007. године већински финасијски удео има шведска компанија. Директор „Литопапира“ господин Бранко Ковачевић је захвалио на посети и истакао ово предузеће као пример добре праксе улагања страног капитала у домаће фирме.

Са тим се сложио и Емануеле Жиофре, који је назначио да је ово предузеће прави показатељ добрих економских односа Србије и ЕУ. Он је овом прилком нагласио да су земље чланице ЕУ у српску привреду уложиле 19. милијарди евра, као и да је извоз у ове земље повећан пет пута.

Амбасадорка Шведске истакла је да је „Литопапир“ да економска сарадња између њене земље и чачанске фирме показује да производња може да опстане и у тешким економским временима, нагласивши да је веома позитивно изненађена што ова компанија користи најсавременију технологију, набавља сировине из земаља чланица ЕУ, али исто тако извози своје производе у те земље.

Амбасадори и представници градског руководства посетили су и „Моравски маркет“, који је део пројекта ЕУ про плус под називом „Подршка локалном малом бизнису“. Реализује га Унија Чачак 2000 у сарадњи са Форумом привредника и Локалном акционом групом Чачак - Горњи Милановац.

Посета Чачку завршена је обиласком Научно технолошког парка који је са Европском унијом сарађивао на бројним пројектима. Како је рекао в.д. НТП Мирко Пешић у току је реализација пројекта „Иновације и нове технологије у малим и средњим предузећима“, на основу кога се омогућава компанијама даљи и бржи развитак.
Пешић је нагласио да је амбасадор ЕУ у Србији, обилазећи НТП могао да се увери у његов велики значај за читав овај део Србије, истичући да ова установа константно ради на јачању својих капацитета и услуга као носилац иновационе делатности у Србији.
Амбасадор ЕУ Емануеле Жиофре истакао је да је задивљен младим предузетницима са импресивним резулататима и идејама у области иновационих технологија, истичући да су управо иновације један од приритета земаља чланица ЕУ.